Proč praská výplet badmintonové rakety?

Prasknutí výpletu badmintové rakety je vždy nepříjemné, i když máte náhradní raketu. Hráče to vyvede z koncentrace a nutí ho se rychle adaptovat na náhradní raketu v průběhu zápasu, což může v zápase znamenat sérii prohraných míčků.

Praskání strun je na závodní úrovni, i přes pokročilé technologie výpletů, běžnou věcí. V současné době jsou totiž populární tenké výplety, které jsou pleteny na vysoké napětí. Přičemž platí, že čím tenčí struna je, tím snadněji praská a čím vyšší napětí, tím snadněji dojde k prasknutí. Je důležité pochopit, že existuje několik důvodů proč struny praskají.

Nejčastějším důvodem je napnutí struny na nebo za hranicí jejich elastických limitů. Podobně jako kdybyste natahovali gumu tak moc, až praskne. Většinou se tak stává na jedné ze čtyř středových hlavních (příčných) strun rakety ve vzdálenosti dvou až pěti centimetrů od vrchní části rámu.

Sweet spot (optimální plocha pro zahrání přesného úderu) je z pohledu strun nejodolnější a tedy i nejsilnější částí. Bez ohledu jak chytří designéři raket jsou, nikdy se jim nepodaří udělat raketu, která by měla sweet spot až ke krajům rámu rakety, není to fyzikálně možné. Pokaždé, když udeříte míček mimo sweet spot, dochází k napnutí relativně nerezistentní části výpletu. Délka struny, která se propíná mezi míčkem a rámem rakety je na jedné straně nižší a právě v této kratší části struna praskne dáme-li míčku velkou razanci. Logicky největší sílu míčku dáváme při smečích. A právě při smeči struna praská nejčastěji.

Vyplétání na nižší napětí snižuje výskyt tohoto problému stejně tak jako tlustší struna. Chcete-li zaexperimentovat s výpletem a napětím strun, dobrou strategií je měnit pouze jeden atribut, ne oba naráz. Při zkoušení vhodného nastavení pak postupovat systematicky než se dopracujete tomu co vám nejvíc sedí.

Dalším relativně běžným důvodem praskání je vzájemné odírání a řezání strun o sebe. Pokaždé, když zasáhneme míček tak se příčné struny opírají o podélné. Časem dochází k prodření vnějšího pláště struny. Podobně působí na struny „podseknuté“ údery (slice), při kterých dochází k posunu příčné struny po podélné, která působí jako pila.

Některé výplety mají dvojí opláštění, které přirozeně snese více odírání než jednoplášťové struny. Pláště bývají často taky zakroucené nebo opletené okolo jádra výpletu. Opletení je odolnějším přístupem, protože více fixuje vlákna. I pokud je více vláken pláště poškozeno, plášť jako celek zůstává fixován beze změny. Oproti tomu kroucené pláště se mohou uvolňovat jakmile dojde k poškození prvního vlákna.

První dva důvody praskání strun nejde úplně eliminovat, ale můžete snížit jejich efekt. Další důvody praskání jsou způsobeny defekty na raketě nebo nedbalostí a mohou být úplně eliminovány, pokud jim věnujeme patřičnou pozornost.

Rozbitá průchodka (průchodka viz obrázek) může způsobit, že se výplet přímo dotýká ostrého rámu rakety, který může strunu vlivem vysokého pnutí přeříznout. Až bude mít v ruce raketu bez výpletu na které bude chybět průchodka, zkuste přejet prstem po díře v rámu, jsou celkem ostré.

Jednoduchou prevencí je, aby jste pravidelně kontrolovali, zda jsou všechny průchodky v pořádku. Průchodky stojí pár korun a mohou vám ušetřit náklady na časté přeplétání rakety. Pokud si s výměnou průchodek nevíte rady nechte to na vašem vyplétači, který vám může průchodku při přeplétání vyměnit.

Praskání vlivem nízké teploty vzduchu je v Evropě běžné, v Asii je tepleji a struny tak netrpí. Nízké teploty způsobují smršťování strun, což má za následek zvyšování napětí strun. Navíc nylon, ze kterého jsou struny vyrobeny, je za normálních podmínek velmi pružný  materiál. Je-li ovšem zima stává se křehkým. Z obou těchto důvodů, vezmete-li raketu v zimě z chladného prostředí kufru auta a okamžitě jdete hrát, struna může prasknout.

Prevence je jednoduchá. Noste raketu v termoobalech (hlavně v zimě). Raketu pokud možno nevystavujte chladu. Převážejte ji raději  ve vyhřáté kabině auta nežli v kufru. Pokud cítíte, že je raketa studená, nechte jí pár minut na zahřátí než začnete hrát.

Dokonce s náležitou péčí je praskání strun nevyhnutelné. Jak struna stárne postupně se obrušuje a ztrácí svou pružnost. Nejlepším řešením je přepletení než dojde k takové degradaci. Nové struny mají vždy lepší výkon.

Napsat komentář