Jak vybrat badmintonovou raketu?


Chcete-li mít se své hry dobrý pocit, věnujte čas tomuto článku, který vás může usměrnit ve výběru vhodné badmintonové rakety pro vaši úroveň hry, herní preference nebo silné stránky vaší hry.

Častou chybou je, že si hráči pořídí raketu, se kterou hraje jejich oblíbený hráč. Různí lidé mají různý herní styl. Některé rakety jsou vhodné pro jednoho hřáče, ale úplně nevhodné pro druhého hráče.

Hrajte s raketou, která dobře podpuruje vaše silné stránky.

Než si raketu vyberete, zamyslete se nad tím, jestli vám více sedí útočná nebo technická hra.

Raketa nemůže být současně zaměřena jak útočně, tak technicky. Nicméně je možné najít určité vyvážení těchto dvou vlastností.

Jak poznat kvalitní badmintonovou raketu?


Když si raketu vybíráte v obchodu, můžete udělat pár jednoduchých testů kvality rakety.

Tuhost/Pružnost (Stiffness/Flexibility)


Držte oba konce rakety, grip (rukojeť) a hlavu rakety, pomalu ji ohněte tak, aby se ohýbal shaft (hřídelka). Pokud jde snadno ohnout, pak je raketa pružná, pokud to jde ztuha, pak je tuhá.

Přesnost v umísťování úderů


Držte raketu za rukojeť a druhou rukou kroutivým pohybem otáčejte hlavu rakety. Pokud se raketa nekroutí, je dobrá na přesné umísťování úderů, směr letu míčku je přímý.

Na co myslet při výběru rakety


  1. váha
  2. vyvážení
  3. tuhost shaftu
  4. tvar hlavy rakety

Váha


Dnešní technologie umožňují, že se váha rakety pohybuje mezi 85-92g bez výpletu a gripu (omotávky).
Těžší raketa je považována za silovou raketu, dovede v sobě nahromadit větší dynamiku a předá míčku více energie.

Nevýhodou je, že u těžší rakety je obtížnější její kontrola (ovladatelnost). Manipulace s těžkou raketou není tak pohodlná.

Proto, pokud chcete hrát technickou hru, je lepší zvolit lehčí rakety.

Někteří výrobci raket rozdělují hmotnost rakety do několika kategorií (váha se udává bez výpletu a omotávky):
2U: 90-94g
3U: 85-89g
4U: 80-84g
5U: 75-79g

Pokud testujete nevypletenou raketu v obchodu, berte v úvahu, že po vypletení a omotání bude těžší. V některých obchodech bývají rakety naopak obaleny folií a na výpletu je připevněna nablýskaný papír s obrázkem rakety nebo podobným nesmyslem a na rámu bývá zavěšen čip. Raketu je potřeba vyzkoušet bez těchto propriet, požádejte o to prodejce.

Vyvážení


Bod vyvážení určuje místo na hřídeli (shaftu), kde se nachází střed vyvážení badmintonové rakety. Bod vyvážení najdeme tak, že položíme hřídelku rakety na prst a prst posouváme a centrujeme do té doby, než se raketa dostane do rovnovážné polohy.

Pokud je váš prst blíže k hlavě rakety, má výše položený bod vyvážení a to znamená, že je raketa vyvážená do hlavy. Taková raketa se označuje jako útočná nebo dynamická (POWER). Při rychlých úderech se s raketou pomaleji manipuluje a švihá, ale na druhou stranu je ve švihu při smeči a clearech (vysoký úder přes celou délku kurtu) vetší dynamika a míč tak letí rychleji k zemi respektive více dozadu.

Pokud je prst po vyvážení blíže rukojeti, raketa je vyvážená do ruky a je obranná, určená pro technický styl hry, hráč v ní má více citu a kontrolu (CONTROL). Manipulace s raketou při hraní rychlých úderů je lepší, při smečích a clearech mají údery nižší dynamiku. Na síti ve čtyřhře budete rychleji trefovat míčky, při výběru smeče dostanete raketu rychleji do směru, kterým míček letí.

Vyvážení rakety je ale možné regulovat i po jejím zakoupení.

Pokud zjistíte, že preferujete technický styl (kontrolu úderu), můžete přidat více váhy do rukojeti:

  • omotáním rukojeti dvěma overgripy nebo omotávkami
  • omotáním rukojeti těžší omotávkou
  • použitím tenčího výpletu

Preferujete-li dynamický styl:

  • omotejte si raketu lehkou omotávkou (lightweight grip)

Po takovýchto úpravách můžete vždy udělat stejný test vyvážení a zjistíte jak se bod vyvážení posunul.

Tuhost shaftu (hřídelky)


Když si vybíráte raketu musíte zvolit mezi tuhým a flexibilním shaftem.

Flexibilní (ohebný) shaft se snadno ohýbá, tuhý se ohýbá obtížněji.

Před koupí rakety věnujte tuhosti shaftu pozornost. Váhu a vyvážení rakety lze ovlivnit i po koupení, tuhost shaftu ovlivnit nelze.

Ačkoli časem dojde i k opotřebení shaftu rakety, který je s přibývající dobou ohebnější.

Následující tabulka napoví, jaká tuhost shaftu sedí vašemu stylu hry.

Flexibilní shaft (ohebný)

Repulsion (odrazivost / vymrštění míčku): Dobrá
Flexibilní shaft nabízí dobrou odrazivost míčku od rakety při úderu. Shaft se při kontaktu s míčkem mírně prohne dozadu a nageneruje do sebe energii, kterou míčku švihem předáte. Nahromaděná energie je pak předána míčku, který získá větší rychlost.
Umístění smeče: Méně přesné
Tím, že je shaft lehce ohnutelný je obtížnější míček přesně umístit. Při dopadu míčku na struny výpletu je hlava rakety lehce rozvibrována, což vede k nejistotě ve směru letu míčku. Je tedy obtížnější kontrolovat umístění míčku na hrací plochu.
Vhodný pro: Hraní dlouhých výměn, defenzivu, defenzivní smeče
Hráči, kteří hrají dlouhé výměny, ve kterých střídají loby a dropy (úder ze zadu za síť), jsou to defenzivní hráči, kteří smečují až udělá soupeř chybu. Jejich taktikou je donutit soupeře udělat chybu při hraní dlouhých výměn.

Flexibilní rakety vyžadují menší sílu odpalu k vygenerování síly úderu. Hráči si nemusejí tolik starat o vynaložení síly do švihu při hraní clearů a dropů. Místo toho se můžou soustředit na přesnost jejich defenzivy.

Jsou také vhodné pro hraní defenzivních smečů. Při obraně proti silné smeči soupeře dovede hráč míček citlivým dotekem pružnou raketou vrátit zpět soupeři.

Úroveň: Začátečník, mírně pokročilý
Flexibilní rakety jsou vhodné pro začátečníky. Důvodem je, že nemusíte vyvíjet hodně síly úderu vlastnoručně, raketa vám pomáhá. Cleary přes celou délku hřiště budou taky snazší. Tím, že není potřeba do úderu vložit takovou sílu, se začátečníci můžou soustředit na techniku.
Nevýhody
Ačkoli pružné rakety nabízejí dobrý výkon (odrazivost), strádají v rychlosti návratu míčku na polovinu soupeře. Raketě, z důvodu pruhnutí, déle trvá než míček vymrští zpět (míček zůstává na raketě delší dobu).

Tuhý shaft

Repulsion (odrazivost / vymrštění míčku): Malá
Tuhý shaft má nižší odrazivost. Míček je odražen ihned po dopadu na výplet rakety. Raketa nepředá do míčku tolik energie. To znamená, že hráč se bude muset do úderu více opřít, aby vygeneroval více síly.
Umístění smeče: Přesnější
Tuhý shaft je dobrý na přesné umístění míčku. Na rozdíl od flexibilního se tolik neohýbá. Když míček dopadne na struny, rám tolik nevibruje a nezpůsobuje nepřesností ve směru letu míčku.
Vhodný pro: Rychlý útok, klamavé údery, Net Kill (smeč u sítě)
Badminton je rychlá hra. Flexibilní shafty gnerují hodně síly, ale provedení úderů není tak rychlé. Volbou tuhého shaftu obětujete sílu na úkor rychlosti vrácení míčku. Tím, že je míček po dopadu na výplet tuhé rakety okamžitě vymrštěn, je vrácen rychle.

S tuhou raketou je to spíše o použití síly v zápěstí než ve švihu ruky. Síla v zápěstí je kompletně předána míčku.

Pokročilé badmintonové údery jako rychlý útok (smeče přes hlavu, klamavé údery) vyžadují rychlé provedení a většinou jsou provedeny rychlým pohybem v zápěstí.

Mnoho top badmintonových hráčů používá tuhé shafty, aby do míčku vnesli vyšší rychlost a sílu. Vrací míčky tak rychle že jejich soupeři většinou nejsou připraveni jejich údery odvracet.

Úroveň: Středně pokročilý a Pokročilý
Tuhá raketa je pro badmintonisty, kteří chtějí používat pokročilé údery. Tím, že se míček tolik nevymrští, musí hráči předat více síly do úderu svým švihem.

Pokud jako začátečník používáte tuhou raketu, zjistíte, že se více soustředíte na sílu odpálení míčku než na správnou techniku.

Technicky vyspělejší hráči můžou zvážit přechod na raketu s tuhým shaftem, aby mohli zkoušet hrát pokročilé údery.

Nevýhody: Vyžaduje silnější švih a nebo rychlejší zápěstí
K tomu, abyste zvýšili svoji výkonnost s tuhou raketou, potřebujete dobrou techniku a švih v zápěstí.

Tvar hlavy rakety


Tvar hlavy rakety můžete zvolit buď isometrický (hranatější) nebo tradiční oválný.


Jediným rozdílem mezi izometrickou a tradiční oválnou hlavou rakety je velikost sweet spotu, neboli velikost optimální plochy pro zahrání přesného úderu. Plocha sweet spotu se nachází uprostřed výpletu rakety.

Izometrická hlava rakety (Square frame)

Má větší sweet spot. Takže šance na zahrání přesného úderu je vyšší.

Tradiční oválný tvar (Oval frame)

Má menší sweet spot. Nicméně, pokud míček dopadne na sweet spot, úder bude velmi kvalitní.Většina hráčů nyní preferuje isometrický tvar, proto se s oválnými tvary hlavy rakety v obchodech už moc nesetkáte.


Originální článek na MasterBadminton.com: https://www.masterbadminton.com/badminton-racket.html

1 komentář: „Jak vybrat badmintonovou raketu?

Napsat komentář