Základní badmintonové vybavení


Tento příspěvek je určen začínajícím a pokročilým badmintonistům. K hraní badmintonu je přirozeně potřeba vybavení, především pak raketa a míček. Občas jsou vidět hráči, kteří se věnují přemíru pozornosti na nákup vybavení. Hráč by měl utrácet peníze efektivně v závislosti na jeho aktuálních badmintonových cílech a možnostech.

Na začátek je třeba uvést, že žádné vybavení nenahradí badmintonové dovednosti hráče. Pokud si myslíte, že když utratíte 5000 Kč za raketu a zvýší se tím vaše úroveň, uvažujete mylně. Dobré vybavení může přinést vyšší potenciál hráči s kvalitními dovednostmi a technikou. Žádné vybavení vám ale neodbourá špatné návyky. Lepší investicí do začátku je dobrý trenér, který vás posune víc než nablýskaná nová raketa.

Projdeme si všechny prvky vybavení a začneme asi tím nejdůležitějším, kterým jsou pro hráče boty.

Boty na badminton


Boty na badminton Yonex.

Kvalitní boty je jedna z nejdůležitějších věci, které badmintonista potřebuje. Při hře se hráči pohybují po kurtu ve vysokém tempu, potřebují dělat rychlé kroky, akcelerovat, skákat, točit se a prudce měnit směr při každém úderu. Všechny tyto pohyby jsou podporovány a umožněny díky obuvi. Rychlý a správný pohyb po kurtu je základem úspěchu.

Speciální boty na badminton jsou designovány přesně pro badmintonové pohyby. Mají tenčí podrážku s dobrým bočním vedením a drží chodidla nízko nad zemí, což umožňuje rychlé změny směru a zároveň dobře drží kotník a tím předchází zraněním. Důležité je, aby byla noha dobře fixována. Boty jsou lehké a umožňují rychlejší pohyb po kurtu. Speciální podrážky mají vysokou přilnavost k sálovým povrchům a maximálně zamezují klouzání, tím umožňují rychlejší změny pohybu.

Životnost bot závisí na intenzitě s jakou hráč hraje. Pochopitelně se liší se u závodních hráčů, která tráví na kurtu několik hodin denně a u rekreačních hráčích, kteří hrají jednou týdně nebo měsíčně. Závodním hráčům vydrží řádově týdny až měsíce, rekreačním hráčům měsíce až roky. Jako první dochází zpravidla k opotřebení podrážky vlivem prudkých změn směru pohybu. Časem se prochodí vnitřní stélka bot a opatek. Dál začne být patrné opotřebení na vnější části boty. Na botě, která není určena přímo na badminton se může projevit opotřebení vnější části rychleji, může dojít k prodření vlivem kontaktu s podlahou při dobržďování nebo k protržení ve švech. Boty na badminton jsou v těchto slabých místech speciálně upraveny, aby byla jejich životnosti prodloužena.

Správná obuv zvyšuje sebevědomí.

Boty si vyberte pečlivě, ujistěte se, že bota dobře padne na tvar vaší nohy a působí komfortně. Zkontrolujte provedení podrážky, kvalitu vnější části, krytou špičku boty a provedení v místech, která všechna máte na staré botě nejvíce opotřebená.

Nehrajte v botách na běhání s tlustou podrážkou, nehrajte v sálovkách na fotbal, které nemusí mít tak stabilní tvarovanou podrážku a můžete si v nich zvrtnou kotník, nehrajte v botách s černou podrážkou.

K dobrým značkám patří Victor, Yonex, Adidas, Salming.

A jak my zlíňáci říkáme:

„Správná obuv zvyšuje sebevědomí badmintonisty!“ 🙂

Výplet a napětí strun


Výplet je v kontaktu s míčkem při každém úderu. Způsob, jakým působí struny na míček, je důležitý z hlediska citu pro odehraný úder a vnímání úderů. V závislosti na vaší badmintonové úrovni a stylu hry volte výplet a napětí strun, které vaší hře nejvíce sedí. Výrobci výpletů nabízí širokou škálu produktů, přičemž každý má svoji charakteristiku, tu výrobci popisují a nabízí většinou i srovnání jejich výpletů. Výplet volte takový, který je svými vlastnostmi nejblíže vaší hře.

Napětí strun ovlivňuje hratelnost výpletu stejně, jako samotný výplet. Obecné pravidlo říká, že čím tvrději dokážete udeřit míček, tím vyšší napětí strun můžete zvolit. Vyšší napětí se odmění tvrdším úderem, naopak ale ubírá sílu slabším. Na druhou stranu nižší napětí pomáhá slabším jedincům v podobě většího trampolínového efektu (odpružením míčku od rakety).

Správně zvolené napětí strun je klíčové pro začátečníky. Nepředpokládejte, že vyšší napětí strun zvedne vaše výkony. Vyšší napětí znamená pouze méně síly a více kontroly (zvětší se tzv. sweet spot, čili plocha pro optimální úder). Začátečníci nemají takovou sílu v úderu a mají špatný timing úderu, takže nižší napětí strun jim pomáhá odpálení míčku dál.

Na raketách bývá zpravidla od výrobce uvedena doporučená škála pro napětí strun pro daný typ rakety.  Zpravidla je v librách (např: 18lbs – 24lbs) nebo v kilogramech (8,5kg – 11kg).

Jako začátečník si nechejte raketu vyplést na cca 8,5 – 9 kg. Pokročilý 10 –  10,5 kg a jakmile získáte vetší sílu se správnou technikou tak až 11,5 kg a víc. Špatnou volbou vysokého napětí strun se snižuje hráči cit v raketě, ubírá sílu úderů a v konečném důsledku  může být příčinou zranění.

Ke kvalitním značkám výpletů patří Ashaway, Gosen, Yonex atd.

Grip


Grip neboli rukojeť rakety působí jako styčná plocha mezi raketou prsty resp. rukou. Badminton zahrnuje mnoho jemných pohybů a vyžaduje přesnost, kterou produkují prsty a zápěstí hráče. Správný grip zajišťuje ovladatelnost rakety a pocit zpětné vazby, kterou vám raketa dává.

Jsou 3 hlavní parametry gripu: typ, velikost a přilnavost.

Gripy se člení na 2 typy: froté omotávky a syntetické omotávky. Volba závisí na preferencích hráče. Froté omotávky jsou jemnější, dobře sají pot, na druhou stranu jsou náchylnější na hromadění nečistot a musejí být měněny častěji. Přilnavost je dominanta spíše syntetických omotávek. Někteří hráči používají po vzoru gymnastů a horolezců magnézium.

I správná velikost gripu záleží především na hráči. Samozřejmě hráč s větší rukou by měl mít vetší grip. Na raketách bývá od výrobce uvedena velikost gripu ve škále od G2, G3, G4 po G5, kde G2 je největší.

Někdo občas volí větší grip, ten ale může dávat falešný pocit toho, že je raketa lehká a lépe manévrovatelná. Je třeba si opět uvědomit, že je badminton o jemných, přesných pohybech prstů a zápěstí a právě v menším gripu je možné hledat vyšší agilitu a manévrovatelnost rakety.

Badmintonová raketa


Výběru rakety se věnuje v badmintonových začátcích každý asi nejvíce. Jak jinak také začít – koupit raketu a jdeme na věc.

Asi teď potěšíme ženy začátečnice. Opravdový začátečník jen těžko pozná rozdíl mezi kvalitní raketou a raketou z badmintonového setu za 3 stovky. A když rozdíl pozná, tak většinou nemá takové schopnosti, aby efektivně využil lepší raketu. Co ale většinou pozná je váha rakety nebo spíš pocitová váha. Pro začátečníky je vhodná  pocitově lehká raketa a pro dámy samozřejmě klidně růžová, aby se jim hodila ke zbytku outfitu. Místo Hello Kitty volte ale radši ověřenější značky růžových raket jako je Yonex, Victor, Carlton, Li Ning, atd. A snažte se nakupovat ve specializovaných obchodech. Cenovou relaci pro začátečníka, který má ambice hrát pravidelně a třeba se i zlepšovat, je okolo 1000 Kč.

Co se týká pokročilejších hráčů, tak ve větších sportovních obchodech typu Hervis, Intersport, Sportisimo atd. kvalitní rakety nečekejte. Pokud už chvíli hrajete, tak si nejlépe půjčete pár raket a vyzkoušejte si co vám nejlépe pasuje. Soustřeďte se při tom na základní parametry rakety: vyvážení (do hlavy, do ruky, na střed), tuhost shaftu / pružnost (pružná, středně, tuhá), hmotnost (lehčí, těžší). A buď si kupte přímo raketu, kterou testujete nebo takovou, která jí má parametrově nejblíže. Parametrům rakety a raketám samotným se budeme dál věnovat v samostatných článcích.

Hmotnost rakety se obecně pohybuje od 80g do 95g. Na raketách bývá od výrobce uvedena hmotností kategorie. Například pro Yonex je to U systém, U = 95-100g, 2U = 90-94g, 3U = 85-89g, 4U = 80-84g.

Více informací hledejte v článku: Jak vybrat badmintonovou raketu?.

Oblečení na badminton


Oblečení je ten nejméně důležitý aspekt pro hraní badmintonu. A právě na shiny-new oblečení někteří až moc lpí, ačkoli si takovou přednost nezaslouží. Je to ale na každém jak se cítí a jaké jsou jeho badmintonové cíle. Pokud je jeho cílem progress, ať to klidně mastí v ustřižených teplákách, ale s dobrou botou na noze.

Obecně pak volte pocitově lehké oblečení, které vás neomezuje v pohybu, skákání a výpadech, které se při badmintonu dělají.

A moudro na závěr:

„Jakkoli je vybavení pro badminton nezbytné, důležitější je um.“


Napsat komentář